INRI ROAD Křesťanská studentská organizace

INRI ROAD Křesťanská studentská organizace

Přihlášení
E-mail:
Heslo:
Je Bůh schopen předpovídat budoucnost?
Pro všechny
28.3.2016 12:21Lenka Hodrova

Je Bůh schopen předpovídat budoucnost?

Je Bůh schopen předpovídat budoucnost? Dokáže přesně předpovídat události? „Jistěže ano,“ napadne nás jako první. Odpověď na tyto otázky však tak jednoduchá být nemusí, a proto se chci nad ní trochu zamyslet.

Dříve než se dostanu k úvodní otázce, rád bych zmínil jednu věc. Boha nelze z vědeckého hlediska ani potvrdit ani vyvrátit. Přesto v něj věříme (pokud jsme věřící). Proč? Právě proto, že se jedná o víru. Nicméně i tak si tuto víru nějak zdůvodňujeme nebo obhajujeme. Někdo zažil zkušenosti s Bohem, někdo považuje Ježíše za historicky dokázanou osobu (a to je pro něj jednoznačný důkaz Boží existence), někdo vidí v Božím plánu pro člověka jediný logický smysl života, někoho Bůh oslovil jiným způsobem. Napadá mě ještě jedno zdůvodnění. Pro někoho jsou důkazem existence Boha naplněná proroctví, která přesně popisují historický vývoj.

Jsem si vědom toho, že tento „důkaz“ nezaujme všechny, ale přesto věřím, že své zastánce má. A tím se dostávám k úvodní otázce. Je Bůh schopen předpovídat budoucnost? Konkrétně se chci zaměřit na proroctví o vývoji světových říší a dalších událostí z biblické knihy Daniel. Toto proroctví se naplnilo natolik přesně, že je řecký novoplatónský filosof Porfyrios (žil v letech cca 234–305) odmítl s tím, že Daniel nepředpovídal budoucnost, ale pouze zaznamenal minulost. Spolu s tím tvrdil, že toto proroctví vlastně nenapsal Daniel, ale nějaký člověk, který žil o několik století později. Proč? Protože jako nevěřící člověk nemohl přijmout, že by Bible mohla předpovědět budoucnost. Žel se tohoto protikřesťanského autora chytili mnozí badatelé a v dnešní době se mnoho teologů (snad i většina) hlásí k tzv. makabejské tezi (klade sepsání knihy Daniel namísto 6. až do 2. století př. Kr.). Zde je nutno zmínit, že tato teze je poměrně mladá a jako většinová je přijímána až od 19. století.

Nechci na tomto místě více rozebírat problematiku sepsání knihy Daniel. Pokud Vás tato tématiky zajímá, tak doporučuji si přečíst např. disertační práci Kniha Daniel a makabejská teze od Jiřího Moskaly (ISBN 80-901905-0-2), ze které jsem čerpal. Moje úvaha je značně zjednodušená a nepostihuje všechny detaily.

Mně jde i jinou věc, o původní předporozumění. Je správné a priori předpokládat, že Bůh není schopen přesně předpovídat události? Zamysleme se nad tím, protože odpověď má své důsledky. Pokud totiž toho Bůh schopen je (a já věřím, že ano), tak jejich naplnění může být pro řadu lidí důkazem jeho existence a také je to důvod k víře, že Bůh má dějiny tohoto světa pod kontrolou.

Položme si tedy každý tuto otázku: „Věřím já, že je Bůh schopen předpovídat budoucnost?“

Honza Havelka

Plánované akce

  • V příštích 14 dnech se nic nekoná
Zobrazit kalendář
Vedúci projektu Marek Majtán +421 948 322 663

Nájdete nás na Facebooku

Církev adventistů sedmého dne ADRA Railtour Za obzorem Youth for Jesus Adventist-laymen's services and industries AW Rádio Církev adventistů sedmého dne Česká republika Přišel zemřel zvítězil HopeTV Adventist World BibleTV Mládež.net Církev adventistů sedmého dne Slovensko
Page generated in 0.0996 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál